Tävlings information

Tidtabell på finska finns här >>

Event organisation

Lahtis idrottspark (Lahden Urheilupuisto) Salpausselänkatu 2, 15110 Lahtis

Radiomäki friidrottplan. Radiomäenkatu 15-19, 15100 Lahti

Kartor

 

Kansliet är på stadion.

Öppet tider:
Torsdag 17 - 20.00
Fredag 9 - 20.00
Lördag 8 - 20.30
Söndag 8.30 - 18.00

 

Om idrottaren har egna redskap, skall de lämnas för kontroll senast 90 minuter innan grenen börjar.

På fredag och söndag är redskapskontrollen på stadions serviceramp.

Lördag: redskapskontroll på bägge idrottsplan: kontrollera redskapen på det idrottsfält som du din gren går av stapeln 
- på stadion i serviceramp (i ändan av stadion nedåt sluttande ramp)
- på Radiomäki idrottsplan i ändan av service byggnaden

 

Nummerlapparna finns i deltagarkuverten. Deltagarna får behålla nummerlapparna efter tävlingen.

Reklamerna på nummerlappen måste synas och nummerlappen fästs på bröstet (med undantag för stavhopp och 13 slägga).
Stafettlagens nummerlappar delas ut i tävlingskansliet när lagen bekräftas. Lagledaren eller en stödperson ska bekräfta stafettlöparna och löpordningen skriftligen senast 90 minuter före start. I stafetterna har varje löpare en egen nummerlapp.

Uppvärmningen sker utanför stadion. Det är absolut förbjudet att värma upp sig eller göra uppvärmningskast på tävlingsarenan.
- terrängen runt stadion
- innerlöpbana på stadion
- joggingbanan runt Radiomäki idrottspark

Notera, att stadions innerlöpbana är ämnat för uppvärmning och calling och inte som ett underhållnings ställe. Idrottare som värmer upp sig här skall ha utrymme att fungera.

I alla grenar går deltagarna in på tävlingsarenan tillsammans via Call Room. 
 

YAG2017 Call room schedule      
           
FRI 9.6.2017        
Lahti Stadion        
Calling opens Calling closes Event starts Group Event  
10:25:00 10:40:00 11:00:00 B11 4 x 60m H  
Straight to the field from clock 10:00 11:00:00 G14 polevault, fin  
Straight to the field from clock 10:00 11:00:00 G15 polevault, fin  
10:35:00 10:50:00 11:10:00 G11 4 x 60m H  
10:40:00 10:55:00 11:30:00 B10 longjump, pre 1 group
10:45:00 11:00:00 11:30:00 G10 longjump, pre 2 groups
10:50:00 11:05:00 11:30:00 B11 shotput, fin  
10:55:00 11:10:00 11:30:00 B9 4 x 50m  
11:05:00 11:20:00 11:40:00 G9 4 x 50m  
11:20:00 11:35:00 11:55:00 B13 4 x 100m    
11:35:00 11:50:00 12:10:00 G13 4 x 100m   Heats 1-3
11:50:00 12:05:00   G13 4 x 100m   Heats 4-
11:40:00 11:55:00 12:30:00 W17 discus, fin  
11:40:00 11:55:00 12:30:00 M17 discus, fin  
11:40:00 11:55:00 12:30:00 W17  highjump, fin  
12:00:00 12:15:00 12:35:00 B15 4 x 100m    
12:10:00 12:25:00 12:45:00 B11 4 x 100m    
11:55:00 12:10:00 12:50:00 M17 triplejump, fin  
11:55:00 12:10:00 12:50:00 B9 longjump, pre  
12:25:00 12:40:00 13:00:00 G11 4 x 100m    
12:45:00 13:00:00 13:20:00 G15 4 x 100m   Heats 1-3
13:00:00 13:15:00   G15 4 x 100m   Heats 4-
13:15:00 13:30:00 13:50:00 G13 4 x 60m H  
Straight to the field from clock 13:00 14:00:00 B14 polevault, fin  
Straight to the field from clock 13:00 14:00:00 B15 polevault, fin  
13:35:00 13:50:00 14:10:00 B13 4 x 60m H  
13:15:00 13:30:00 14:10:00 G13 shotput fin  
13:50:00 14:05:00 14:25:00 G11 4 x 600m  
13:45:00 14:00:00 14:30:00 G9 longjump, pre 2 groups
14:05:00 14:20:00 14:40:00 B13 4 x 600m  
14:00:00 14:15:00 14:50:00 B12 highjump, fin  
14:20:00 14:35:00 14:55:00 B11 4 x 600m  
14:05:00 14:20:00 15:00:00 G11 longjump, pre 2 groups
14:35:00 14:50:00 15:10:00 G13 4 x 600m  
14:50:00 15:05:00 15:25:00 G15 4 x 800m  
14:50:00 15:05:00 15:25:00 B15 4 x 800m  
14:35:00 14:50:00 15:30:00 G12 discus, fin  
15:05:00 15:20:00 15:40:00 B9 4 x 400m  
15:20:00 15:35:00 15:55:00 G9 4 x 400m  
15:40:00 15:55:00 16:15:00 M17 110m H pre   
15:55:00 16:10:00 16:30:00 W17 100m H pre  
16:45:00 17:00:00 17:20:00 B15 4 x 80m H  
16:55:00 17:10:00 17:30:00 G15 4 x 80m H  
17:30:00 17:35:00 17:50:00 W17 100m H fin  
18:05:00 18:10:00 18:25:00 M17 110m H fin  
           
Sat 10.6.2017        
RADIOHILL Court        
Calling opens Calling closes Event starts Group Event  
08:55:00 09:10:00 09:30:00 B9,10,11 1000m racewalking
08:45:00 09:00:00 09:30:00 B14 hammerthrow fin
09:10:00 09:25:00 09:45:00 G9,10,11  1000m racewalking
09:05:00 09:20:00 09:55:00 B10 javelin fin  
09:25:00 09:40:00 10:00:00 G/B14,15 3000m racewalking
09:30:00 09:45:00 10:15:00 G9 longjump fin  
09:25:00 09:40:00 10:15:00 G14 hammerthrow fin
09:50:00 10:05:00 10:25:00 G/B12,13  2000m racewalking
09:30:00 09:45:00 10:30:00 G11 shotput fin  
10:15:00 10:30:00 10:50:00 B9 40m pre Heats 1-3
10:30:00 10:45:00   B9 40m pre Heats 4-
10:45:00 11:00:00 11:20:00 G9 40m pre Heats 1-3
11:00:00 11:15:00   G9 40m pre Heats 4-
10:35:00 10:50:00 11:20:00 B10 longjump fin  
10:35:00 10:50:00 11:25:00 G12 javelin fin  
10:50:00 11:05:00 11:35:00 B13 hammerthrow fin
11:20:00 11:35:00 11:55:00 G10 60m pre Heats 1-4
11:40:00 11:55:00   G10 60m pre Heats 5-
11:40:00 11:55:00 12:25:00 B9 longjump fin  
11:55:00 12:10:00 12:30:00 B10 60m pre  
12:15:00 12:30:00 12:50:00 B11 60m pre  
12:10:00 12:25:00 13:00:00 G13 hammerthrow fin
12:20:00 12:35:00 13:05:00 B12 javelin fin  
12:35:00 12:50:00 13:10:00 G11 60m pre Heats 1-4
12:50:00 13:05:00   G11 60m pre Heats 5-8
13:05:00 13:20:00   G11 60m pre Heats 9-
12:45:00 13:00:00 13:30:00 G10 longjump fin  
13:20:00 13:35:00 13:55:00 G12 60m pre Heats 1-4
13:40:00 13:55:00   G12 60m pre Heats 5-
13:55:00 14:10:00 14:30:00 B12 60m pre Heats 1-4
13:15:00 14:30:00   B12 60m pre Heats 5-
           
Sat 10.6.2017        
Lahti Stadion        
Calling opens Calling closes Event starts Group Event  
09:55:00 10:10:00 10:30:00 B15 100m pre Heats 1-3
10:05:00 10:20:00   B15 100m pre Heats 4-
10:15:00 10:30:00 10:50:00 B14 100m pre Heats 1-3
10:25:00 10:40:00   B14 100m pre Heats 4-
09:55:00 10:10:00 11:00:00 W17 triplejump fin  
10:35:00 10:50:00 11:10:00 G15 100m pre Heats 1-4
10:50:00 11:05:00   G15 100m pre Heats 5-8
11:05:00 11:20:00   G15 100m pre Heats 9-
10:45:00 11:00:00 11:30:00 M17 highjump fin  
11:00:00 11:15:00 11:45:00 B15 shotput  
11:25:00 11:40:00 12:00:00 G14 100m pre Heats 1-4
11:40:00 11:55:00   G14 100m pre Heats 5-8
12:00:00 12:15:00   G14 100m pre Heats 9-
12:15:00 12:30:00 12:50:00 W17 100m pre Heats 1-4
12:35:00 12:50:00   W17 100m pre Heats 5-
12:15:00 12:30:00 13:10:00 G15 discus fin  
12:55:00 13:10:00 13:30:00 M17 100m pre Heats 1-3
13:05:00 13:20:00   M17 100m pre Heats 4-
13:00:00 13:15:00 13:45:00 B13 highjump fin  
13:25:00 13:40:00 14:00:00 B15 100m A+B fin  
13:35:00 13:50:00 14:10:00 B14 100m A+B fin  
13:45:00 14:00:00 14:20:00 G14 100m A+B fin  
13:55:00 14:10:00 14:30:00 G15 100m A+B fin  
14:05:00 14:20:00 14:40:00 W17 100m A+B fin  
14:15:00 14:30:00 14:50:00 M17 100m A+B fin  
14:00:00 14:15:00 15:00:00 G14 longjump pre  2 groups
14:30:00 14:45:00 15:05:00 B13 60 pre Heats 1-3
14:40:00 14:55:00   B13 60 pre Heats 4-
14:25:00 14:40:00 15:15:00 B11 highjump fin  
14:25:00 14:40:00 15:20:00 W17 shotput fin  
14:50:00 15:05:00 15:25:00 G13 60 pre Heats 1-4
15:10:00 15:25:00   G13 60 pre Heats 5-8
15:30:00 15:45:00   G13 60 pre Heats 9-
15:45:00 16:00:00 16:20:00 G11 60m A+B fin  
15:55:00 16:10:00 16:30:00 G10 60m A+B fin  
15:40:00 15:55:00 16:30:00 B12 longjump pre 2 groups
16:05:00 16:20:00 16:40:00 G9 40m A+B fin  
16:15:00 16:30:00 16:50:00 B9 40m A+B fin  
16:25:00 16:40:00 17:00:00 B10 60m A+B fin  
16:15:00 16:30:00 17:00:00 G11 longjump fin  
16:30:00 16:45:00 17:10:00 M17 shotput fin  
16:35:00 16:50:00 17:10:00 B11 60m A+B fin  
16:45:00 17:00:00 17:20:00 B13 60m A+B fin  
16:55:00 17:10:00 17:30:00 G12 60m A+B fin  
17:05:00 17:20:00 17:40:00 G13 60m A+B fin  
16:55:00 17:10:00 17:45:00 B11 longjump pre  
17:15:00 17:30:00 17:50:00 B12 60m A+B fin  
17:30:00 17:45:00 18:05:00 G15 300m fin Heats 1-3
17:45:00 18:00:00   G15 300m fin Heats 4-
17:55:00 18:10:00 18:30:00 G14 300m fin Heats 1-3
18:10:00 18:25:00   G14 300m fin Heats 4-
17:35:00 17:50:00 18:30:00 B13 shotput fin  
17:30:00 17:45:00 18:30:00 G12 longjump pre 2 groups
18:25:00 18:40:00 19:00:00 B14 300m fin Heats 1-3
18:35:00 18:50:00   B14 300m fin Heats 4-
18:20:00 18:35:00 19:15:00 G13 longjump pre 2 groups
18:45:00 19:00:00 19:20:00 B15 300m fin  
19:00:00 19:15:00 19:35:00 W17 300m fin Heats 1-3
19:20:00 19:35:00   W17 300m fin Heats 4-
19:35:00 19:50:00 20:10:00 M17 300m fin Heats 1-3
19:50:00 20:05:00   M17 300m fin Heats 4-
           
           
Sun 11.6.2017        
Lahti Stadion        
Calling opens Calling closes Event starts Group Event  
08:55:00 09:10:00 09:30:00 G12 60m H pre Heats 1-3
09:10:00 09:25:00   G12 60m H pre Heats 4-
08:45:00 09:00:00 09:30:00 B10 shotput fin  
08:35:00 08:50:00 09:30:00 G14 javelin fin  
08:40:00 08:55:00 09:30:00 B15 highjump fin  
08:35:00 08:50:00 09:30:00 G15 triplejump fin  
09:25:00 09:40:00 10:00:00 G13 60m H pre Heats 1-3
09:40:00 09:55:00   G13 60m H pre Heats 4-
09:30:00 09:45:00 10:30:00 G11 highjump fin  
10:00:00 10:15:00 10:35:00 B13 60m H pre  
10:00:00 10:15:00 10:45:00 G12 longjump fin  
10:15:00 10:30:00 10:50:00 B12 60m H pre  
10:15:00 10:30:00 11:00:00 G9 shotput fin  
10:35:00 10:50:00 11:10:00 G14 80m H pre Heats 1-3
10:50:00 11:05:00   G14 80m H pre Heats 4-
10:25:00 10:40:00 11:10:00 G10 javelin fin  
10:25:00 10:40:00 11:20:00 B13 longjump fin  
10:20:00 10:35:00 11:20:00 G13 highjump fin  
11:00:00 11:15:00 11:35:00 G15 80m H pre Heats 1-3
11:10:00 11:25:00   G15 80m H pre Heats 4-
11:05:00 11:20:00 11:50:00 B12 longjump fin  
11:25:00 11:40:00 12:00:00 B14 100m H pre  
11:35:00 11:50:00 12:10:00 B15 100m H pre  
11:55:00 12:10:00 12:30:00 B11 1000m fin  
11:35:00 11:50:00 12:30:00 G15 shotput fin  
11:45:00 12:00:00 12:30:00 B14 javelin fin  
12:10:00 12:25:00 12:45:00 G12 1000m fin  
12:25:00 12:40:00 13:00:00 B12 1000m fin  
12:15:00 12:30:00 13:05:00 B15 triplejump fin  
12:20:00 12:35:00 13:05:00 B11 longjump fin  
12:35:00 12:50:00 13:10:00 G10 1000m fin  
12:50:00 13:05:00 13:25:00 G11 1000m fin  
13:05:00 13:20:00 13:40:00 B10 1000m fin  
12:45:00 13:00:00 13:40:00 B12 discus fin  
12:40:00 12:55:00 13:40:00 G12 highjump fin  
13:20:00 13:35:00 13:55:00 B13 1000m fin  
13:00:00 13:15:00 14:00:00 G11 javelin fin  
13:30:00 13:45:00 14:05:00 G13 1000m fin  
13:20:00 13:35:00 14:05:00 G10 shotput fin  
13:25:00 13:40:00 14:20:00 B14 longjump fin  
13:50:00 14:05:00 14:25:00 G9 600m fin  
14:05:00 14:20:00 14:40:00 B9 600m fin  
13:55:00 14:10:00 14:40:00 G13 longjump fin  
14:20:00 14:35:00 14:55:00 G15 800m fin  
14:35:00 14:50:00 15:10:00 G14 800m fin  
14:30:00 14:45:00 15:15:00 B9 shotput fin  
14:20:00 14:35:00 15:20:00 G15 highjump fin  
14:50:00 15:05:00 15:25:00 M17 800m fin  
15:00:00 15:15:00 15:35:00 W17 800m fin  
15:10:00 15:25:00 15:45:00 B15 800m fin  
15:00:00 15:15:00 15:45:00 G14 longjump fin  
15:20:00 15:35:00 15:55:00 B14 800m fin  
15:05:00 15:20:00 16:00:00 B11 javelin fin  
15:45:00 16:00:00 16:20:00 B12 60m H fin  
15:35:00 15:50:00 16:20:00 B15 discus fin  
15:50:00 16:05:00 16:25:00 G12 60m H fin  
15:55:00 16:10:00 16:30:00 B13 60m H fin  
16:00:00 16:15:00 16:35:00 G13 60m H fin  
16:20:00 16:35:00 16:55:00 B14 100m H fin  
16:25:00 16:40:00 17:00:00 B15 100m H fin  
16:40:00 16:55:00 17:15:00 G14 80m H fin  
16:45:00 17:00:00 17:20:00 G15 80m H fin  

Om idrottaren har två grenar, som går på varandra eller den föregående grenen inte hinner sluta före följande calling-tid, kan hon förflytta sig till följande grenplats, genom att informera om det i föregående calling, och i fall det är möjligt förflytta sig redan till nya grenplatsen.

Kom ihåg att bekräfta deltagandet – se direktiven.
 

På sprintdistanserna går de 8 snabbaste vidare till A-final och de 8 följande till B-final.
I serierna 9-13 åringar;  om det på förhand har anmälts om annulleringar från A-finalen, fylls A- och B-heaten med löpare på basen av löptider. Då finalen har börjat, fylls inte heatet med fler idrottare.
I serierna 14-17 åringar; fylls A- och B-finalen inte p g a uteblivningar.

OBS!
A- och B-finalen är två separata lopp. Resultaten kombineras inte och priserna delas inte ut enligt kombinerade resultat. Prisutdelning hålls endast för A-finalen.

I fältgrenar där kvaltävling hålls går de 12 bästa vidare till final. I kvaltävlingen har alla tre försök. I finalen har alla finalister först tre försök, varefter de 8 bästa går vidare till de tre sista omgångarna, som avgörs i omvänd ordning.
Om en fältgren avgörs, som direkt final, har alla deltagare först tre försök, varefter de 8 bästa går vidare till de tre sista omgångarna. Då avgörs resultaten i lagtävlingen enligt de tre första omgångarna. I individuella tävlingar får de sex bästa pris.

 

I fältgrenarna avgörs lagtävlingar (två idrottare/förening) i klasserna P/F 9–12. De tre bästa lagen premieras. Lagtävlingen avgörs enligt resultaten i de tre omgångarna i kvaltävlingen. Laget behöver inte anmälas på förhand. Föreningens två bästa idrottares sammanlagda resultat avgör lagets placering.
 

Muntliga protester ska göras direkt på grenplatsen och de behandlas av grenledaren medan grenen pågår. Skriftliga protester ska inlämnas till tävlingskansliet senast 30 minuter efter att grenen har avslutats eller de officiella resultaten har publicerats. Avgiften för en skriftlig protest är 50 euro och den returneras inte om protesten inte leder till åtgärder.
 

  • RELAYS: 3 best teams
  • Individual events: 6 best athletes
  • Each winner gets a "honor prize"
  • G/B9-12 field events have TEAM trophies for three best teams (clubs two best athletes in same field event will automatically form a team)

Victory ceremony schedule

  • All victory ceremonies are held at Lahti stadion "Event market place" infront of the stadion
  • Finals that are held at Radiohill court have also victory ceremony at Lahti stadion
  • Gather near the podium 15 minutes before the Victory ceremony if possible

FRIDAY LAHTI STADION
                                        
11:00          B11             4 x 60m H
                  G14             Polevault, fin                
                  G15             Polevault, fin                
11:10          G11             4 x 60m H
11:30          B10             longjump, pre               
                  G10             longjump, pre               
                  B11             Shotput, fin
                  B9                4 x 50m
11:40          G9               4 x 50m
11:55          B13             4 x 100m 
12:00 Victory ceremony: B11 4x60m H, G11 4x60m H, G9 4x50m, B9 4x50m   
12:10          G13             4 x 100m
12:30          W17            Discus, fin
                  M17            Discus, fin
                  W17            Highjump, fin
12:35          B15             4 x 100m 
12:45          B11             4 x 100m 
12:50          M17            triplejump, fin              
                  B9                longjump, pre               
13:00 Victory ceremony: G14 Polevault, G15 Polevault, B11 Shotput+TEAMS, B13 4x100m, G13 4x100m,       
13:00          G11             4 x 100m 
13:20          G15             4 x 100m 
13:50          G13             4 x 60m H
14:00          B14             Polevault, fin
                  B15             Polevault, fin
14:00 Victory ceremony: W17 Discus, M17 Discus, B15 4x100m, G15 4x100m, G11 4x100m, B10 longjump TEAMS,      
B11 4x100m,   G10 longjump TEAMS,

14:10          B13             4 x 60m H
                  G13             shotput fin
14:25          G11             4 x 600m
14:30          G9               longjump, pre               
14:40          B13             4 x 600m
14:50          B12             Highjump, fin
14:55          B11             4 x 600m
15:00          G11             longjump, pre               
15:00 Victory ceremony: W17 Highjump, M17 kolmiloikka, B13 4x60m H, B9 longjump TEAMS,   
15:10          G13             4 x 600m
15:25          G15             4 x 800m
                  B15             4 x 800m
15:30          G12             Discus, fin
15:40          B9                4 x 400m
15:55          G9               4 x 400m
16:00 Victory ceremony: G13 4x60 aj, G13 shotput, G11 4x600m, B13 4x600m, B11 4x600m, G9 longjump TEAMS,
16:15          M17            110m H ae
16:30          W17            100m H ae
17:00 Victory ceremony: B14 ja 15 Polevault, B12 highjump, G13 4x600m, G15 4x800m,
B15 4x800m, G12 Discus, B9 4x400m, G9 4x400m, G11 longjump TEAMS

17:20          B15             4 x 80m H
17:30          G15             4 x 80m H
17:50          W17            100m H fin
18:25          M17            110m H fin
19:00 Victory ceremony: B15 4x80m H, G15 4x80m H, W17 100m H, M17 110m H
 

 
SATURDAY RADIOHILL COURT
(No victory ceremonies)
                                        
09:30          B9,10,11  1000m racewalking
                  B14             hammerthrow fin                   
09:45          G9,10,11  1000m racewalking                              
09:55          B10             javelin fin  
10:00          T/B14,15    3000m racewalking                              
10:15          G9               longjump fin                 
                  G14             hammerthrow fin                   
10:25          T/B12,13    2000m racewalking                            
10:30          G11             shotput fin
10:50          B9                40m pre    
11:20          G9               40m pre    
                  B10             longjump fin                 
11:25          G12             javelin fin  
11:35          B13             hammerthrow fin                   
11:55          G10             60m pre    
12:25          B9                longjump fin                 
12:30          B10             60m pre    
12:50          B11             60m pre    
13:00          G13             hammerthrow fin                   
13:05          B12             javelin fin  
13:10          G11             60m pre    
13:30          G10             longjump fin                 
13:55          G12             60m pre    
14:30          B12             60m pre    
 
 
SATURDAY LAHTI STADION                                                    
                                                            
10:30          B15             100m pre  
10:50          B14             100m pre  
11:00          W17            triplejump fin               
11:10          G15             100m pre  
11:30          M17            highjump fin                 
11:45          B15             Shotput     
12:00          G14             100m pre  
12:50          W17            100m pre  
13:10          G15             discus fin   
13:30          M17            100m pre  
13:45          B13             highjump fin
14:00 Victory ceremony: W17 triplejump, M17 highjump, B15 shotput               
14:00          B15             100m A+B fin               
14:10          B14             100m A+B fin               
14:20          G14             100m A+B fin               
14:30          G15             100m A+B fin               
14:40          W17            100m A+B fin               
14:50          M17            100m A+B fin               
15:00 Victory ceremony: Kävelyt, B10 Javelin+TEAMS, B14 hammerthrow, G9 longjump, G11 shotput+TEAMS,
B10 longjump, G12 javelin+TEAMS, B9 longjump, G13 hammerthrow, B12 javelin+TEAMS, G15 discus

15:00          G14             longjump pre                
15:05          B13             60m pre    
15:15          B11             highjump fin                 
15:20          W17            shotput fin
15:25          G13             60m pre    
16:00 Victory ceremony: B13 hammerthrow, G14 hammerthrow, B13 highjump, B15 100m, B14 100m,
G15 100m, W17 100m, M17 100m, G10 longjump,

16:20          G11             60m A+B fin                  
16:30          G10             60m A+B fin                  
                  B12             longjump pre                
16:40          G9               40m A+B fin                  
16:50          B9                40m A+B fin                  
17:00 Victory ceremony: G14 100m, B11 highjump+TEAMS, W17 shotput, B12 longjump TEAMS
17:00          B10             60m A+B fin                  
                  G11             longjump fin                                      
17:10          M17            shotput fin
                  B11             60m A+B fin                  
17:20          B13             60m A+B fin                  
17:30          G12             60m A+B fin                  
17:40          G13             60m A+B fin                  
17:45          B11             longjump pre                
17:50          B12             60m A+B fin
18:00 Victory ceremony: G11 60m, G10 60m, G9 40m, B9 40m, B10 60m, B11 60m,
B13 60m, G12 60m, G13 60m,

18:05          G15             300m fin   
18:30          G14             300m fin   
                  B13             shotput fin
                  G12             longjump pre                
19:00 Victory ceremony: G11 longjump, M17 shotput, B12 60m, G15 300m, G14 300m,
19:00          B14             300m fin   
19:15          G13             longjump pre                
19:20          B15             300m fin   
19:35          W17            300m fin   
20:10          M17            300m fin
20:30 Victory ceremony: B13 Shotput, B14 300m, B15 300m, W17 300m, M17 300m, B11 longjump TEAMS, G12 longjump TEAMS
 

SUNDAY LAHTI STADION                                                        
                                                            
09:30          G12             60m H ae  
                  B10             shotput fin
                  G14             javelin fin  
                  B15             highjump fin                 
                  G15             triplejump fin               
10:00          G13             60m H ae  
10:30          G11             highjump fin                                      
10:35          B13             60m H ae  
10:45          G12             longjump fin                                      
10:50          B12             60m H ae  
11:00          G9               shotput fin
11:10          G14             80m H ae  
                  G10             javelin fin  
11:20          B13             longjump fin                 
                  G13             highjump fin                 
11:35          G15             80m H ae  
11:50          B12             longjump fin                 
12:00 Victory ceremony: B10 shotput+TEAMS, G14 Javelin, B15 Highjump, G15 triplejump
12:00          B14             100m H ae
12:10          B15             100m H ae
12:30          B11             1000m fin 
                  G15             shotput fin
                  B14             javelin fin  
12:45          G12             1000m fin 
13:00 Victory ceremony: G11 highjump+TEAMS, G12 longjump,
13:00          B12             1000m fin 
13:05          B15             triplejump fin               
                  B11             longjump fin                 
13:10          G10             1000m fin
                   
13:25          G11             1000m fin 
13:40          B10             1000m fin 
                  B12             discus fin   
                  G12             highjump fin                 
13:55          B13             1000m fin 
14:00 Victory ceremony: G9 Shotput+TEAMS, G10 Javelin+TEAMS, B13 Longjump, G13 Highjump, B12 Longjump
B11 1000m, G15 Shotput,

14:00          G11             javelin fin  
14:05          G13             1000m fin 
                  G10             shotput fin
14:20          B14             longjump fin                 
14:25          G9               600m fin   
14:40          B9                600m fin   
                  G13             longjump fin                 
14:55          G15             800m fin
15:00 Victory ceremony: B14 Javelin, G12 1000m, B12 1000m, B15 triplejump, G11 Longjump
G10 1000m, G11 1000m, B10 1000m, B13 1000m,

15:10          G14             800m fin   
15:15          B9                shotput fin
15:20          G15             highjump fin                 
15:25          M17            800m fin   
15:35          W17            800m fin   
15:45          B15             800m fin   
                  G14             longjump fin                 
15:55          B14             800m fin
16:00 Victory ceremony: B12 Discus+TEAMS, G12 Highjump+TEAMS, G11 Javelin+TEAMS, G13 1000m,
G10 Shotput+TEAMS, B14 Longjump, G9 600m, B9 600m, G15 800m, G14 800m

16:00          B11             javelin fin  
16:20          B12             60m H fin  
                  B15             discus fin   
16:25          G12             60m H fin  
16:30          B13             60m H fin  
16:35          G13             60m H fin  
16:55          B14             100m H fin
17:00          B15             100m H fin
17:00 Victory ceremony: G13 Longjump, B9 Shotput+TEAMS, G15 Highjump, M17 800m, W17 800m,
B15 800m, B14 800m, B12 60m H,

17:15          G14             80m H fin  
17:20          G15             80m H fin
18:00 Victory ceremony: G14 Longjump, B11 Javelin+TEAMS, B15 Discus, G12 60m H, B13 60m H,
G13 60m H, B14 100m H, B15 100m H, G14 80m H, G15 80m H         

 

 

Här hittas du inställningar för översättning.

Föräldrar, servicepersoner och tränare har begränsat tillträde till tävlingsarenan.
Av säkerhetsskäl och för att tävlingarna ska löpa smidigt, är det förbjudet att gå in på båda tävlingsområden på stadions och Radiomäki  huvudarena och på innerplan.
Arrangörerna strävar till, att reservera platser i närheten av grenen där stödtrupperna kan kommunicera med idrottarna.

OBS!
Under heaten för sprintgrenar kan vi tyvärr inte låta föräldrar/tränare komma med idrottarna till tävlingsbanan. Vi kommer att ha, speciellt i serierna 9-11- år, tillräckligt med arrangörer, som hjälper barnen med startställningar osv (det är inte obligatoriskt att använda dem).